Akrilik Boya Nedir

Akrilik boya nedir?

Su bazlı akrilik boya, akrilik polimer emülsiyonu içinde dağılmış pigment parçacıklarından oluşur. Herhangi bir akrilik boyada üç ana bileşen vardır: pigment, bağlayıcı ve araç:

 1. Pigment – pigmentler boyaya rengini veren granüler katılardır. Küçük parçacık boyutuna öğütülürler ve çözünmezler, ancak boyanın içinde asılı kalırlar. Pigmentler organik, inorganik, doğal ve sentetik olabilir. Uygulandıkları yüzeye afiniteleri çok azdır veya hiç yoktur
 2. Bağlayıcı – bağlayıcı, boya kuruduktan sonra pigmenti yerinde tutan maddedir. Akrilik boyanın bağlayıcı maddesi akrilik polimerdir ve bu, su buharlaştıktan sonra bir film oluşturur.
 3. Araç – boyanın pigmenti ve bağlayıcıyı taşıyan kısmını ifade eder. Su, su bazlı akrilik için bir araçtır ve bağlayıcıyla birleştirildiğinde bir polimer emülsiyonu oluşturur. Su, buharlaşma veya emilim yoluyla sistemden ayrıldığında boya kurur ve sıkışan renkli pigment parçacıklarıyla dolu, stabil, şeffaf bir polimer film oluşturur.
Renklerin Bİlimi

Akrilik renkler suyun buharlaşması sonucu kurur. Pigment, su ve akrilik uzun ömürlü bir boya filmine dönüştürüldüğünde şunlar oluşur.

1. aşama

Şişeden sıkılan akrilik boya, akrilik polimer ve su emülsiyonu içindeki pigmentin çok iyi dengelenmiş bir dispersiyonudur. Su, emülsiyonu sıvı tutmaya yarar ve  akrilik polimer parçacıklarının birbirine yaklaşmasını ve kullanımdan önce kurumasını önler.

2. aşama

Havaya maruz kaldığında emülsiyondaki su buharlaşır veya boya desteği tarafından emilir. Bu, akrilik polimer parçacıklarının doğrudan temasa geçtiği ve birbiriyle kaynaştığı zamandır.

3. aşama

Berrak polimer parçacıkları kendilerini stabil, altıgen bir yapı halinde organize ederek pigmenti yerinde hapseder. Sonuç? Son derece dayanıklı, kalıcı ve canlı bir boya filmi

AKRİLİKLERİ BU KADAR ÖZEL YAPAN NEDİR?

Nereden Başlamalıyım?

 • Çabuk kururlar (İnce uygulamalarda 10-12 dakika, kalın uygulamalarda daha uzun süre)
 • Esnektir
 • Islandığında su ile temizleyebilirsiniz. (Vernik Uygulama Sonrası)
 • Kuruduğunda kalıcıdırlar
 • Size uyacak çeşitli tutarlılık ve formatlarda gelirler
 • Neredeyse her yüzeye yapışırlar
 • Deneysel uygulamalardan geleneksel boyama tarzlarına kadar birçok stil ve teknik üzerinde uygulanırlar.
 • Az kokuludurlar, duman çıkarmazlar ve yanıcı değildirler.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Uzman ipuçlarımızla resim sanatını keşfedin. İnceltme, şeffaflık ve esneklik de dahil olmak üzere yapılması ve yapılmaması gerekenler hakkında bilgi edinin.

Akrilikler asla %25’ten fazla su ile inceltilmemelidir. Neden? Çok fazla su dengeyi bozar ve akrilik polimeri çok ince bir şekilde yayar, böylece moleküller stabil bir film oluşturacak şekilde yeniden bağlanamaz. Bunun yerine, aslında boyayla aynı olan ancak renk pigmenti içermeyen akrilik bir ortamla seyreltmelisiniz. Bu şekilde formülü ve filmi sabit tutmak için daha fazla akrilik/su emülsiyonu eklemiş olursunuz.

Akrilik/su emülsiyonu ıslandığında hafif sütsü bir görünüme sahip olur ve boya kurudukça şeffaf hale gelir. Bu sütlülük rengin değerini biraz açar. Su emülsiyondan ayrılıp bağlayıcı berraklaştıkça rengin değeri koyulaşır. Bu renk değişimine genel olarak ıslaktan kuruya renk değişimi adı verilir ve en çok alizarin gibi koyu şeffaf pigmentlerde fark edilir, kadmiyum sarısı gibi açık opak pigmentlerde ise daha az fark edilir. Şirket içi kimyagerlerimiz akrilik teknolojisinde ön saflarda yer almaktadır ve Red Rose malzemeleri için mevcut en yeni akrilik reçineleri kullanarak size mümkün olan en iyi berraklığı sağlar.

Akrilik boya filmleri aşırı soğuğa pek dayanıklı değildir, bu nedenle akrilik boyaları 9°C’nin altındaki sıcaklıklarda yuvarlamaya, ruloyu açmaya veya esnetmeye çalışmayın, çünkü boyanız daha kırılgan olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti Başlat
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz?